Dodržování jednoduchých kroků tohoto ošetření vám může pomoci dosáhnout zářivé pleti doma. Překonejte drsné fyzické scrubery, protože chemický peeling je nyní nejsnazší cestou k jemné a hladké pokožce. A nejlepší na tom je, že to můžete udělat doma! Tento článek vás provede kroky, jak si udělat chemický peeling doma.
Chemický peeling vám může pomoci vyblednout tmavé skvrny, zlepšit texturu pokožky a odstranit matnost. Vzhledem k tomu, že na trhu jsou k dispozici různé druhy chemických peelingů, tento článek vám pomůže pochopit vše, co o nich potřebujete vědět, než je vyzkoušíte. Číst dál.
Co je chemický peeling?
Chemický peeling je ošetření, při kterém se k exfoliaci pokožky používá chemický roztok. Na kůži je aplikována chemická látka, která způsobí odumírání tkáně (kontrolovaným způsobem), což má za následek odlupování nejvyšší vrstvy pokožky. Jakmile se vrstva sloupne, obnoví se nová vrstva pokožky, která je hladší, méně vrásčitá a lepší než vaše stará kůže. Nová kůže je většinou dost citlivá, ale během pár dní se úplně zahojí.
V závislosti na hloubce vytvořené rány jsou chemické peelingy široce rozděleny do tří typů.
Jaké jsou typy chemických peelingů?
Chemický peeling se dělí na:
- Povrchové peelingy
Tento typ chemického peelingu neproniká do pokožky za epidermis (nejvrchnější vrstva). Je extrémně jemný a jemně odlupuje pouze vnější vrstvu vaší pokožky. Pokud máte mírné zbarvení kůže nebo chcete zlepšit texturu své hrubé pokožky, je tento vhodný pro vás. Obvykle se v tomto typu chemického peelingu používá alfa hydroxykyselina, kyselina salicylová (nízká síla) nebo jakákoli jiná mírná kyselina.
- Střední peeling
Chemikálie v tomto peelingu procházejí epidermis a dosahují nejvyšší úrovně dermis (střední vrstva kůže). Střední peeling se obecně používá k léčbě stavů, jako jsou stařecké skvrny, vrásky, jemné linky a střední úrovně zabarvení. Tento peeling také pomáhá vyhlazovat vaši hrubou pokožku a léčit jakýkoli předrakovinný růst kůže. Do této kategorie patří kyselina glykolová (vysoké procento), kyselina trichloroctová a Jessnerův peeling.
- Hluboké peelingy
Jak název napovídá, hluboké peelingy pronikají do dermis a dostanou se do nejhlubší vrstvy vaší pokožky. Používají se k léčbě mělkých jizev, pih, stařeckých skvrn, hlubokých vrásek, zabarvení kůže a středních linek. K hloubkovému peelingu se používají peelingy s fenolem a kyselinou trichloroctovou (vysoké procento). Procedura může být provedena ne více než jednou ročně a měla by být provedena odborníkem.
Při správném provedení může chemický peeling dramaticky proměnit vaši pokožku a dodat jí mladistvý vzhled. Zde je několik výhod chemického peelingu.
Jaké jsou výhody chemického peelingu?
Kromě zlepšení textury pleti dokáže chemický peeling udělat s vaší pletí hodně.
Pokud se rozhodnete pro povrchový chemický peeling , výhody zahrnují:
- Udělá vaši suchou pokožku hladší
- Snižuje pigmentaci
- Odstraňuje skvrny
- Snižuje akné
- Snižuje známky mírného poškození sluncem
- Mladší vzhled pleti
- Odstraňuje mírnou skvrnitost
Navíc má kratší dobu na zotavení.
Pokud se chystáte na střední chemický peeling, můžete očekávat následující:
- Jemné čáry jsou méně nápadné
- Odstraňuje jizvy a mateřská znaménka
- Snižuje pigmentaci
- Odstraňuje staré jizvy po akné
- Snižuje suchou pokožku
- Snižuje známky poškození sluncem a skvrnitosti
- Svěží a mladistvě vypadající pleť
Pokud plánujete podstoupit hluboký chemický peeling, máte tyto výhody:
- Odstraňuje předrakovinné výrůstky
- Redukuje hluboké jizvy po akné
- Eliminuje akné
- Odstraňuje hluboké vrásky
- Redukuje stařecké skvrny
- Hladší a mladistvě vypadající pleť
- Dlouhodobé výsledky
Hloubkový chemický peeling je především jednorázové ošetření, které má na vaši pleť trvalý efekt.
Chemické peelingy, které si lidé aplikují doma, jsou většinou povrchové. Pokud si doma děláte střední peeling, musíte být maximálně opatrní. Pokud si chemický peeling děláte doma poprvé, je lepší neriskovat. Při výběru chemického peelingu může být seznam složek vyčerpávající a matoucí. Pokud jste začátečník, zde je rychlý průvodce ingrediencemi, pro které se můžete rozhodnout.
Chemický peeling: Ingredience, které je třeba hledat
Zde jsou ingredience, které byste měli hledat při nákupu chemického peelingu.
- Enzymové peelingy
Jsou neuvěřitelně jemné, protože obsahují směs ovocných enzymů. Jemně odlupují svrchní vrstvu vaší pokožky a zjemňují kožní póry . Enzymové peelingy jsou skvělé pro každého, kdo má citlivou pokožku a pro ty, kteří nesnášejí kyseliny.
- Kyselina mléčná
Peeling s kyselinou mléčnou obvykle obsahuje alfa-hydroxykyseliny (AHA) a je extrémně jemný. Jsou vhodné pro začátečníky a pomáhají při vyhlazení pleti a léčbě drobných vrásek, jemných linek a mírného zabarvení. Jsou také extrémně hydratační.
- Kyselina mandlová
Kyselina mandlová má účinky proti stárnutí a je velmi účinná při odstraňování odumřelých kožních buněk . Pomáhá zlepšovat texturu pokožky a redukuje vrásky a jemné linky. Pomáhá také při snižování hyperpigmentace. Funguje dobře v kombinaci s kyselinou salicylovou.
- Kyselina salicylová
Kyselina salicylová se široce používá k léčbě akné. Při použití v peelingových roztocích se kyselina salicylová vstřebává do kožních pórů a uvolňuje je. Na rozdíl od AHA a kyseliny glykolové nezpůsobí tato kyselina vaši pokožku citlivou na sluneční paprsky. Kyselina salicylová pomáhá při léčbě melasmatu, pih, hyperpigmentace a poškození sluncem.
- Kyselina glykolová
Ve srovnání se všemi výše uvedenými složkami je kyselina glykolová o něco silnější. Jde jak o povrchový, tak o střední peeling v závislosti na procentu použité kyseliny. Nejenže zjemňuje texturu pleti, ale také redukuje výskyt vrásek a jizev a rozjasňuje tón pleti.
- Jessnerova kůra
Při hledání produktů na chemický peeling se s tímto názvem určitě setkáte. Jessnerova kůra je především kombinací tří složek: kyseliny mléčné, kyseliny salicylové a resorcinolu. Je velmi účinný při léčbě hyperpigmentace a akné. Je vhodný pro mastnou pleť. Pokud však máte suchou pokožku, tento peeling ji může vysušit. Po použití tohoto peelingu nezapomeňte na hydratační krém.
- Peeling s kyselinou trichloroctovou nebo TCA
Toto je také středně silný peeling nebo přísada, ale je silnější než všechny výše uvedené přísady. Funguje dobře při léčbě hyperpigmentace, poškození sluncem, vrásek, jizev po akné a strií.
Podstoupení chemického peelingu s sebou samozřejmě nese rizika. Zatímco mírný a povrchový peeling nemusí mít významná rizika, hluboký chemický peeling s sebou přináší řadu rizik. Mějte však na paměti, že rizika závisí na typu vaší pleti, typu použitého peelingu a na tom, jak na něj vaše pokožka reaguje.
Existují nějaké vedlejší účinky chemického peelingu?
Chemický peeling může způsobit následující nežádoucí účinky:
- Zarudnutí kůže: Ihned po ošetření si na kůži všimnete zarudnutí. Toto zarudnutí může trvat několik týdnů nebo měsíců, v závislosti na intenzitě vaší léčby.
- Zjizvení: Toto je další hlavní problém s chemickým peelingem. Existuje šance, že se vám na obličeji objeví jizvy. Proto je třeba chemický peeling brát velmi vážně a provádět jej pod vedením odborníka na péči o pleť.
- Infekce kůže: Chemický peeling, pokud není proveden správným způsobem, může způsobit plísňovou nebo bakteriální infekci, včetně herpes viru.
Chemický peeling NENÍ určen pro každého. Chemický peeling nemůžete podstoupit, pokud:
- užíváte isotretinoinové léky na akné (nebo jste je užívali v posledních šesti měsících).
- máš tmavou pleť.
- máte v anamnéze keloidy (nadměrný růst jizevnatých tkání).
- máte abnormální pigmentaci kůže.
- máte opary často nebo máte opary v anamnéze.
Před intenzivním chemickým peelingem se poraďte s lékařem. Přestože je domácí chemický peeling docela mírný a nemá žádné velké vedlejší účinky, je lepší se před použitím jakýchkoli agresivních chemikálií na kůži poradit s lékařem.
Nyní, když jste si vědomi potenciálních vedlejších účinků chemického peelingu, zde je několik tipů, jak to udělat doma.
Jak udělat chemický peeling doma
Vždy proveďte náplastový test, abyste zjistili, zda nejste alergičtí na některou z chemikálií. I když jste již dříve prováděli chemický peeling, proveďte test náplasti pokaždé, když to uděláte. Chcete-li provést test opravy:
- Vezměte malé množství produktu a naneste ho na vnitřní část paže nebo na zápěstí.
- Nechte působit 24-48 hodin. Podívejte se, jak vaše pokožka reaguje.
- Odstraňte ji po 48 hodinách a počkejte další dva dny, abyste se ujistili, že nezpůsobí opožděnou reakci.
Pokud je vaše pokožka po provedení náplasti v pořádku, pokračujte v chemickém peelingu. Pokud jej používáte poprvé, začněte s nejnižší možnou koncentrací. Postupně můžete koncentraci zvyšovat, jak si pokožka zvykne na kyselinu. Pro začátek můžete použít 8% TCA, 30% kyselinu mléčnou nebo 30% kyselinu glykolovou. Pokud používáte nějaké přípravky na bázi tretinoinu, přestaňte je týden před použitím chemického peelingu používat.
Nyní pojďme diskutovat o tom, jak si můžete udělat chemický peeling doma.
Krok 1: Očistěte si obličej
Před aplikací roztoku chemického peelingu očistěte obličej jemným čisticím prostředkem bez mýdla.
Krok 2: Chraňte citlivé části
Oblasti, jako je kůže kolem očí, koutky rtů a nosní dírky, jsou velmi citlivé. Naneste na ně vazelínu, abyste je ochránili před kyselinou.
Krok 3:
Použijte Q-tip, vatový tampon nebo vatový tampon k aplikaci chemického roztoku na obličej. Začněte s oblastmi, které jsou méně citlivé, jako je kůže na čele, tvářích a bradě, a poté aplikujte na nos a krk.
Krok 4: Nechte působit po dobu doporučenou výrobcem
Čekací doba se liší podle ingrediencí. Vždy je však bezpečné nechat jej zapnutý kratší dobu, než je doporučená doba. Pokud vás například pokyny požadují, abyste ji nechali působit 2 minuty, je nejlepší ji odstranit po 1 minutě nebo 1 minutě 30 sekundách.
Krok 5: Odstraňte slupku
Odstraňte chemikálii podle pokynů dodaných s produktem a aplikujte neutralizační roztok. Obvykle jsou všechny produkty dodávány s neutralizačním roztokem. To proto, aby roztok nepůsobil na vaši pokožku. Pokud váš produkt není dodáván s žádným neutralizačním roztokem, znamená to, že chemikálie přestane fungovat, jakmile ji odstraníte z pokožky.
Můžete si také vyrobit vlastní neutralizační roztok. Stačí rozmíchat jedlou sodu s trochou vody, dokud se nevytvoří pasta, a aplikovat ji poté, co si chemikálii smyjete z obličeje.
Pokud váš první pokus dopadne dobře, můžete příště zvýšit intenzitu nebo koncentraci kyseliny.
Po chemickém peelingu je potřeba si dávat velký pozor na to, co si na pleť dáváte. Zde je režim péče o pleť, který můžete dodržovat hned po chemickém peelingu.
Jak pečovat o svou pleť po chemickém peelingu
Chemický peeling zanechá vaši pokožku trochu zarudlou a podrážděnou. V tomto okamžiku je velmi náchylná k poškození, a proto musíte věnovat zvláštní péči o svou pokožku. Zde jsou věci, které byste měli udělat poté, co jste si doma provedli chemický peeling:
- Zacházejte se svou pokožkou šetrně
Kdykoli se dotknete pokožky nebo nanesete jakýkoli produkt, udělejte to velmi jemně. Nedrhněte si prsty na obličeji. Některé z odlupujících se šupinek zůstávají po chemickém peelingu přichyceny k buňkám vaší pokožky, dokud samy neodpadnou. Nechcete riskovat, že je vytáhnete a poškodíte si pokožku.
- Buďte velmi opatrní, vaše pokožka je mokrá
Když je vaše pokožka mokrá, změkčuje odumřelé kožní buňky. Buďte tedy opatrní při utírání vlhké pokožky. Pokud budete příliš agresivně třít prsty na kůži, riskujete odstranění mrtvých i živých kožních buněk. Je lepší se vyvarovat nanášení čehokoli nebo použití čehokoli na obličej (jako žínku), když je vaše pokožka mokrá.
- Nikdy nezapomeňte opalovací krém
Vaše pokožka je po peelingu poškozená a stále se regeneruje a je extrémně zranitelná vůči škodlivým UV paprskům. Takže opalovací krém je nutností!
- Omezte čas strávený venku
Když je vaše pokožka zanícená, je lepší ji chránit před horkem, znečištěním a slunečními paprsky. Omezte tedy čas, který trávíte venku.
- Použijte jemný čisticí prostředek
Na obličej použijte čisticí prostředek bez sulfátů a mýdla. Váš čisticí prostředek by neměl zanechávat pokožku suchou a dehydratovanou. Vyberte si hydratační vzorec, který ji udrží vyživenou.
- Následujte jemnou esenci, mlhou nebo tonerem
Jakmile vyčistíte pleť, naneste pleťovou esenci, tonikum nebo pleťovou mlhu bez obsahu alkoholu. To přispívá k dodatečné hydrataci a zklidňuje podrážděnou pokožku. Vyhněte se tření na kůži. Místo toho jej naneste do rozprašovače nebo pomocí vatových tamponů naneste na obličej.
- Naneste hydratační krém
Jakmile jste podstoupili chemický peeling, hydratace je nejlepší způsob, jak udržet pokožku v klidu. Hydratační krém je nutností po celý den. Během dne používejte hydratační krém s SPF. Na noc můžete použít jeden bez SPF.
- Vyvarujte se stahování šupinaté kůže
Nechte to spadnout samo. Stahování šupinaté kůže může způsobit zjizvení, zarudnutí a podráždění.
Okamžitě se poraďte s lékařem, pokud si všimnete známek infekce, jako jsou krusty a mokvání, na šupinaté a podrážděné kůži.