Zaujal vás bílý kratom nebo jiné kmeny této fascinující byliny? Kratom (Mitragyna speciosa) má dlouhou historii používání v tradiční medicíně zejména v jihovýchodní Asii. Zde je přehled jeho tradičního použití v různých kulturách.

Tradiční použití kratomu v různých zemích

Thajsko

Tradiční medicína: V Thajsku se kratom používá po staletí. Místní obyvatelé žvýkají čerstvé nebo sušené listy, aby zvýšili svou energii, vydrželi náročnou fyzickou práci a zmírnili únavu.

Léčba bolesti: Kratom se často používá jako přírodní analgetikum k úlevě od bolesti svalů a kloubů.

Trávení: Kratomové listy se používají k léčbě průjmů a dalších zažívacích potíží.

Odstavení od opiátů: Tradičně se kratom používá k pomoci při odvykání od opiátů.

Indonésie

Energetický stimulant: Indonéští zemědělci a dělníci žvýkají kratomové listy, aby zvýšili svou fyzickou výkonnost a odolnost vůči únavě.

Léčba infekcí a nemocí: V některých oblastech se kratom používá k léčbě horečky, malárie a různých infekcí.

Sociální a kulturní kontext: V určitých oblastech je kratom součástí tradičních rituálů a společenských událostí.

Malajsie

Ketum: V Malajsii, kde je kratom znám jako ketum, se tradičně používá k úlevě od bolesti a jako stimulant.

Léčba nemocí: Kratomový čaj je používán k léčbě kašle, horečky a zažívacích potíží.

Myanmar

Tradiční léčení: V Myanmaru se kratom používá podobně jako v sousedních zemích, a to k úlevě od bolesti, jako stimulant a při zažívacích potížích.

Způsoby tradičního užívání

Žvýkání listů – Nejčastější tradiční metoda užívání kratomu. Listy se žvýkají čerstvé nebo sušené, což umožňuje rychlé vstřebávání aktivních látek přes sliznici úst.

Kratomový čaj – Listy se vaří ve vodě a vzniklý odvar se pije. Tento způsob zmírňuje některé z vedlejších účinků, jako je například hořká chuť.

Kouření – V některých kulturách se kratomové listy suší a kouří, i když tento způsob je méně častý.

Tinktury a extrakty – V moderní době se tradiční metody kombinují s moderními technikami, což vede k výrobě kratomových tinktur a extraktů.

Tradiční lékařské účely

Úleva od bolesti – Kratom je používán jako analgetikum k úlevě od bolesti různého původu, včetně chronických bolestí a zánětů.

Stimulant – Nízké dávky kratomu poskytují stimulační účinky, které zvyšují energii a odolnost vůči únavě, což je zvláště užitečné pro fyzicky pracující lidi.

Léčba závislosti – Kratom je tradičně používán k pomoci při odvykání od opiátů díky svým účinkům na opioidní receptory v mozku.

Trávicí potíže – Tradiční medicína využívá kratom k léčbě průjmů a dalších zažívacích problémů.

Infekce a horečky – Kratom má antimikrobiální vlastnosti a používá se k léčbě různých infekcí a snižování horečky.

Moderní použití a výzkum

Znovuobjevení: V posledních desetiletích se kratom stal předmětem zájmu v západních zemích, kde se používá jako doplněk stravy pro úlevu od bolesti, zvýšení energie a zlepšení nálady.

Vědecký výzkum: Moderní vědecké studie začínají zkoumat chemické složení kratomu a jeho farmakologické účinky. Hlavní alkaloidy, jako je mitragynin a 7-hydroxymitragynin, jsou předmětem výzkumu pro jejich analgetické a stimulační vlastnosti.

Kratom má dlouhou historii používání v tradiční medicíně jihovýchodní Asie, kde se využívá pro své stimulační a analgetické účinky. Tradiční způsoby užívání zahrnují žvýkání listů, přípravu čaje a další metody. Moderní vědecký výzkum začíná potvrzovat některé z tradičních použití kratomu, ačkoli stále existuje potřeba dalších studií k plnému pochopení jeho účinků a bezpečnosti. Jestliže si ho chcete koupit, navštivte renomovaný kratom obchod Neonkratom.cz.