Pokud vám to ještě nikdo neřekl, hned to prozradíme – cukr může ublížit vašim cílům v hubnutí víc než tuk! Bonbony, sladkosti, zmrzlina, čokolády, pečivo, pečené dobroty, každé jídlo s vysokým obsahem cukru může být velkou překážkou na vaší cestě k hubnutí. Ve skutečnosti může odstranění cukru změnit hru! Kromě toho může tato důležitá změna snížit riziko mnoha chronických onemocnění, cukrovky 2. typu, kardiovaskulárních problémů, abychom jmenovali alespoň některé. Výzkumy říkají, že konzumujeme mnohem více cukru, než jak se odborníci domnívají, že je v normálních mezích – rádi přidáváme hromady do čaje, kávy, máme sladké pochoutky a dezerty, abychom snížili stres, uklidnili nervy a bojovali s nudou! Nadbytek cukru vede k přibírání na váze, je o tom pochyb a je stále obtížnější vyhýbat se cukru, protože jej lze vpašovat do každodenních potravin, jako je chléb, jogurt, salátový dresink, kečup, svačiny, cereálie, džusy, zdravé nápoje a mnoha dalšími způsoby. Ptáte se, proč je extrémně nutné vyloučit cukr ze svého jídelníčku? Uvedeme si 7 způsobů, jak cukr poškozuje vaše cíle v hubnutí.

Proč říci cukru NE

1. Cukr prudce zvyšuje hladinu cukru v krvi a spouští uvolňování inzulínu: Cukr způsobuje prudké zvýšení hladiny cukru v krvi, což místo toho spouští ostrou inzulínovou odpověď. Jak všichni dobře víme, inzulín není jen hormon regulující hladinu cukru v krvi, ale také podporuje ukládání tím, že řídí svalové a tukové buňky, aby přeměnily přebytečnou glukózu na tuk a uchovaly ji pro budoucnost. V ideálním případě byste se měli vyhnout všemu, co by spustilo prudký vzestup inzulínu a cukr do této kategorie patří. 
2. Cukr spouští chutě: Víte, že náš mozek nás ve skutečnosti odměňuje za konzumaci cukru spuštěním uvolňování hormonů „dobré nálady“, jako je dopamin. Čím více cukru jíte, tím vyšší je uvolňování dopaminu a silnější chutě příště získat podobný nárůst dopaminu jako dříve.
3. Cukr vás během krátké doby vyhladí: Když si dáte jídlo s vysokým obsahem cukru, slinivka uvolní inzulín, aby vyrovnala hladinu cukru v krvi, což je hormon, který směruje přebytečnou glukózu do tělesných buněk. Jakmile hladina glukózy v krvi po aktivitě inzulínu klesne, můžete zaznamenat propad energie a brzy poté budete mít hlad, abyste v těle doplnili energii. Čím více cukru zkonzumujete, tím větší hlad budete mít brzy poté! Klíčem je jíst vyváženou stravu s optimálním množstvím vlákniny, bílkovin, zdravých tuků, vitamínů a minerálů, abyste se vyhnuli prudkému nárůstu hladiny glukózy v krvi.
4. Způsobuje nadýmání: Víte, že špatné bakterie ve střevech milují sladké pochoutky a daří se jim, když je v těle nadbytek glukózy. Když zkonzumujete přebytek cukru, přejde do střeva, kde se živí špatnými bakteriemi, vedlejšími účinky jsou nahromadění plynu a nadýmání, abychom jmenovali alespoň některé.
5. Vysoký obsah prázdných kalorií: Cukr má velké množství prázdných kalorií, které postrádají jakékoli živiny. Příliš mnoho prázdných kalorií se v těle přemění na tuk a uloží se pod kůži a kolem orgánů pro uložení.
6. Způsobuje inzulínovou rezistenci: Mezi množstvím nežádoucích účinků, které může cukr způsobit, může u lidí způsobit inzulínovou rezistenci. Není divu, že lidé s inzulinovou rezistencí bojují s problémy s váhou. Při nadměrné konzumaci cukru přestanou tělesné buňky reagovat na úsilí inzulinu a toto chování spustí další pumpování inzulinu slinivkou. Jak již bylo zmíněno dříve, inzulin podporuje ukládání tuku, a proto je hubnutí náročným úkolem.
7. Dělá vás na ní závislý: Výzkum říká, že cukr má na mozek podobný účinek jako drogy, jako je heroin, kokain, protože spouští uvolňování hormonu dopaminu pro dobrou náladu, který vás vždy přinutí hledat další cukr, a to je proč existuje reálná šance získat závislost na cukru.

Sečteno a podtrženo, omezte spotřebu cukru a zcela odstraňte přidané cukry. Přírodní cukry, jako jsou ty, které se nacházejí v ovoci, jsou výjimkou. Odborníci doporučují přejít na stévii pro oslazení chai a kávy. Vyhněte se umělým sladidlům, protože je známo, že mění střevní mikrobiom.