Váš režim péče o vlasy začíná živinami, které konzumujete prostřednictvím stravy.

Zdravé vlasy vyžadují specifický soubor živin. Bohužel žádná péče o vlasy nebo techniky nemohou pomoci, pokud vlasům chybí živiny pro růst. Na druhou stranu živiny jako vitamíny, minerály, proteiny a polynenasycené tuky mohou pomoci stimulovat vlasové folikuly, podpořit růst vlasů a zlepšit hustotu vlasů. Tento článek popisuje sedm živin, které pomáhají udržovat a chránit zdraví vašich vlasů. Pro více podrobností pokračujte v rolování dolů!

Vlasy jsou vyrobeny z keratinového proteinu. A aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin. Sirné aminokyseliny, jako je cystein a methionin, jsou prekurzory syntézy keratinových vlasových proteinů. Rychlost růstu vlasů a průměr vlasového stvolu závisí na cysteinu. L-lysin je naopak přítomen ve vnitřní části vlasového kořínku a je zodpovědný za tvar a objem vlasů ( 4 ).

7 nejlepších živin pro růst vlasů

1. Bílkoviny a aminokyseliny

Proto konzumujte 0,8-0,9 gramů bílkovin na kg vaší tělesné hmotnosti, aby byly vaše vlasy zdravé.

Zde jsou některé zdroje bílkovin:

Rostlinné zdroje bílkovin: Čočka, fazole, fazole garbanzo, hrách, fazole, sójové boby, eidam, dýňová semínka, slunečnicová semínka, sezamová semínka, pohanka, loupaný ječmen, ječné krupice, hnědá rýže, grahamový chléb, žitný celozrnný chléb, pistácie, mandle, vlašské ořechy, pekanové ořechy a arašídy.

Zdroje živočišných bílkovin: Kuře, krůta, ryby, telecí maso, hovězí maso, vejce, tvaroh a jogurt.

2. Omega-3

Potraviny bohaté na omega 3 pro růst vlasů.

Omega-3 PUFA (polynenasycené mastné kyseliny) (EPA a DHA) pomáhají snižovat zánět a zlepšují cyklus růstu vlasových folikulů. Studie z roku 2018 zjistila, že rybí olej získaný z makrely ( bohatý na omega-3 mastné kyseliny ) může pomoci podpořit růst vlasů aktivací anagenní (růstové) fáze vlasových folikulů. Další studie ukázala, že kyselina arachidonová (omega-6 PUFA) pomohla podpořit růst vlasů tím, že zvýšila expresi růstových faktorů a stimulovala vlasové folikuly.

Zdroje omega-3: losos, tuňák, makrela, sardinky, lněná semínka, olivový olej, vlašské ořechy a pšeničné klíčky.

3. Antioxidanty

Záněty, UV záření a nezdravý životní styl mohou vést k oxidativnímu stresu i. Antioxidanty pomáhají snižovat oxidační stres a jeho vliv na růst a stárnutí vlasů. Jezte potraviny, které obsahují vitamíny A, C a E, které mají antioxidační vlastnosti, které pomáhají vychytávat škodlivé volné kyslíkové radikály a snižovat oxidační stres.

Zdroje antioxidantů: dýně, mrkev, červená řepa, rajče, brokolice, vejce, pomeranče, limetka, meloun, meloun, grapefruit, ořechy, semínka a olivový olej.

4. Vitamíny

Vitamíny jsou nezbytné živiny pro růst vlasů. Mohou pomoci léčit alopecii bez jizev nebo vypadávání vlasů u žen.

Biotin (vitamín B7)

Biotin je vitamín B7 a nezbytný pro správný růst vlasů a nehtů. Studie zjistila, že 38 % žen, které si stěžovaly na vypadávání vlasů, mělo nedostatek biotinu. Genetické faktory, střevní problémy, kouření a nadměrná konzumace alkoholu mohou vést k nedostatku biotinu. Hladinu biotinu může snížit i těhotenství a kojení.

Zdroje biotinu: vaječný žloutek, vepřová játra, hovězí maso, kuřecí maso, bílé houby, sýr, jogurt, kravské mléko, oves, pšeničné klíčky, rajčata, hlávkový salát, brambory, špenát, mrkev a jablko.

Vitamíny B6 a B12

Studie ukazují, že vitamín B6 může pomoci snížit alopecii nebo ženské vypadávání vlasů. A nedostatek vitamínu B12 může vést ke ztrátě vlasů. Správný příjem vitamínů B6 a B12 tedy může pomoci snížit vypadávání vlasů a podpořit zdravý růst vlasů .

Zdroje vitamínů B6 a B12: Vejce, ryby, kuřecí maso, krůtí maso, mléko, obiloviny, fazole, špenát a brambory.

Kyselina pantotenová (vitamín B5)

Kyselina pantotenová (vitamín B5) hraje zásadní roli v růstu vlasů. Má protizánětlivé vlastnosti, chrání a reguluje mazové žlázy, hydratuje vlasové prameny a urychluje tvorbu melaninu. Výzkumy ukazují, že kombinace pantothenátu vápenatého (vápenaté soli vitaminu B5) a síranu zinečnatého pomáhá kontrolovat vypadávání vlasů u žen. Pomáhá také při prevenci a léčbě šedivění vlasů.

Zdroje kyseliny pantotenové (vitamín B5): Vejce, játra, sója, houby, mléko, fazole, celozrnné výrobky a listová zelenina.

Vitamíny B1, B2 a B3

Nedostatek vitamínů B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B3 (niacin) může vést k vypadávání vlasů. Vlasové folikuly potřebují zdravou dávku těchto vitamínů, aby mohly růst a zabránit předčasnému vypadávání vlasů.

Zdroje vitamínů B1, B2 a B3: vepřové, hovězí, kuřecí, krůtí maso, ryby, játra, sójové produkty, brokolice, špenát, chřest, obiloviny, luštěniny, ořechy, semena a obiloviny.

Kyselina listová (vitamín B9)

Nedostatek kyseliny listové nebo folátu je častý u lidí s alopecia areata. Konzumace potravin bohatých na kyselinu listovou nebo potravinových doplňků může pomoci snížit vypadávání vlasů .

Zdroje kyseliny listové (vitamín B9): špenát, hlávkový salát, tuřín, brokolice, chřest, eidam, čočka, avokádo, mango, pomeranče a ořechy.

5. Minerály

Zdravý růst vlasů a snížení jejich vypadávání vyžadují správnou dávku minerálů, které hrají roli v růstovém cyklu vlasů.

Železo

Nedostatek železa je u žen velmi častý. Je také spojena s vypadáváním vlasů. Potraviny bohaté na železo a doplňky železa však mohou pomoci léčit tento stav ( 15 ).

Zdroje železa: Hovězí maso, vepřové maso, fazole, sušené švestky, datle, meruňky, tmavá listová zelenina a cereálie obohacené železem.

Selen, hořčík a měď

Selen, hořčík a měď mohou pomoci snížit riziko alopecie areata. Tyto minerály jsou také nutné k syntéze hormonů štítné žlázy a prevenci hypotyreózy , která je spojena s vypadáváním vlasů.

Selen, hořčík, měď Zdroje: Maso, játra, treska, tuňák, měkkýši, vejce, mléko, špenát, luštěniny, ořechy, semena, celozrnné výrobky a čokoláda.

Zinek

Zjistilo se, že hladiny zinku jsou nižší u lidí s alopecia areata. Zinek je aktivátor enzymů a ovlivňuje vlasový cyklus. Jeho nedostatek může vést ke zpomalení růstu vlasů, lámavosti a vypadávání vlasů.

Zdroje zinku: Maso, krab, humr, drůbež, fazole, ořechy, mléko, sýr, celozrnné výrobky a obiloviny.

6. Stopové prvky

Stopové prvky jako vápník a jód také hrají zásadní roli v růstu vlasů. Vápník je nezbytný pro stimulaci vlasových folikulů a jód pomáhá při správné funkci štítné žlázy.

Zdroje vápníku a jódu: Ryby, mořské řasy, krevety, jogurt, mléko, sýr, zelená listová zelenina, šťáva obohacená vápníkem, cereálie a jodizovaná sůl.

7. Tekutiny

Spotřeba tekutin také ovlivňuje růst vlasů . Pijte alespoň 1,5 litru vody denně. Příjem tekutin můžete zvýšit také konzumací šťávy, polévky, čaje a kávy.

Konzumace těchto životně důležitých živin může pomoci zlepšit zdraví vašich vlasů, zabránit vypadávání vlasů a stimulovat růst vlasů. Mohou však vlasové doplňky udělat totéž? To zjistíme v další části.

Měli byste užívat vlasové doplňky?

Ano. Pokud máte zaneprázdněný životní styl nebo máte nedostatek výživy, poraďte se s dermatologem a užívejte vlasové doplňky. Železo, kyselina listová, omega-3 a multivitaminy jsou běžné vlasové doplňky, které lze užívat podle předepsaného dávkování.

Minerály, vitamíny, bílkoviny a polynenasycené tuky jsou některé z hlavních živin pro růst vlasů. Také příjem antioxidantů, minerálů, stopových prvků a tekutin hraje velkou roli v růstu vlasů. Tyto živiny lze získat z potravin, jako je čočka, slunečnicová semínka, hnědá rýže, vlašské ořechy, arašídy, kuřecí maso, ryby, hovězí maso, losos, tuňák, olivový olej, grapefruit, meloun, bílé houby a vaječný žloutek. Pravidelné zařazování těchto potravin do vaší stravy pomáhá podporovat růst vlasů. Některým lidem mohou být předepsány i vlasové doplňky. Neberte si je však sami.