Barvila jste si někdy vlasy? Má váš fén hodně najeto? Kartáčujete si vlasy ? Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli ano – ano, dokonce i na tu poslední – máte „poškozené“ vlasy. „Jakmile se vaše vlasy vynoří ze svého folikulu, musí se potýkat s vnějšími prvky,“ říká Anabel Kingsley, konzultantka tricholožka a prezidentka značky Philip Kingsley. Jinými slovy, určitý stupeň poškození je nevyhnutelný.
Ale necítit se poražený. Na rozdíl od kůže jsou vlasy mrtvou tkání a nemohou se samy regenerovat, takže spoléhají na to, že je udržíte zdravé. (Je příjemné cítit se tak potřebně, že?) „To, jak se staráte o prameny, má obrovský dopad na jejich sílu, vzhled a ovladatelnost,“ říká Kingsley. A jak se dalo očekávat, čím delší jsou vaše vlasy, tím více budou zvětralé, zvláště pokud si barvíte, odbarvujete nebo narovnáváte prameny, dodává.
Typ a textura hrají také roli. „Každá struktura vlasů vyžaduje jinou pozornost,“ říká kadeřník Bobby Eliot. „Například hrubé vlasy s texturou snesou trochu více tepla, zatímco jemnější vlasy jsou jemnější.“
Co je nejlepší pro vaši hlavu, není vždy tak jednoduché. Tyto mýty bořící poznatky vám pomohou dostat se ke kořenům poškozených vlasů a jak je opravit.
Poškozuje barvení vlasů vaše vlasy?
Ano. Ať už je to přírodní balayage nebo neonová duha, vždy dojde k nějakému poškození pramenů během procesu barvení. „Aby si vlasy zachovaly svou barvu, musí chemikálie v barvivech na vlasy způsobit určité poškození,“ říká Dendy Engelman, MD, kosmetický dermatolog a chirurg Mohs na Shafer Clinic. Proces barvení funguje tak, že proniká kutikulou, ochrannou vnější vrstvou vlasového pramene, obvykle čpavkem. Poté se vlasy odbarví, aby se odstranila jejich přirozená barva, a barvivo dodá vlasům novou barvu. „Použití menšího množství bělidel nebo méně stálých přípravků pomůže minimalizovat určité napětí,“ říká Dr. Engelman.
Znamená použití vyšší teploty u horkých nástrojů méně průchodů a menší poškození?
Ne. Skutečným viníkem poškození tepelným stylingem je nesprávná teplota. „Nikdy nechcete použít maximum tepla,“ říká Eliot. Samozřejmě, správná teplota pro Zlatovlásku se bude lišit v závislosti na typu, struktuře a barvě vašich vlasů, ale zastřešující radou je použít nejnižší možné nastavení tepla, které ještě zvládne práci (kulmování, narovnání, sušení). . Začněte tedy na nejnižším nastavení a pomalu zvyšujte teplotu, pouze pokud musíte. A samozřejmě nezapomeňte na tepelnou ochranu.
Jsou všechny kartáče na vlasy dobré pro vaše vlasy?
Ne. Hledejte kartáč se zaoblenými, pružnými plastovými hroty. „Jsou šetrné jak k vlasům, tak k pokožce hlavy,“ říká Kingsley. „Kartáče s kančími štětinami škrábou části ochranné vrstvy vlasů, oslabují prameny a zvyšují poréznost.“ Další profík, který byste měli hledat: odvětraná, polstrovaná základna. „To umožňuje, aby se teplo při úpravě rychle rozptýlilo,“ říká Kingsley. Bezešvý hřeben se širokými zuby je také dobrou volbou pro kadeře nebo spirály. Vzhledem k tomu, že vlasy nemají nervová zakončení, je těžké poznat, kdy si je zraňujete, a tak Kingsley navrhuje test „hřbetem ruky“: Přejíždějte štětinami po hřbetu ruky – škrábou se nebo zanechávají červené stopy? Pak je to příliš drsné.
Mohou ochranné styly skutečně způsobit více škody než užitku?
Ano. Na rozdíl od svého názvu mohou ochranné styly ve skutečnosti způsobit více škody než užitku, pokud nejsou správně spravovány, říká kadeřník celebrit Annagjid „Kee“ Taylor. „Aby byl ochranný styl účinný, musí být pečlivě instalován, udržován a obnovován.“ Doporučuje nepřitahovat je příliš těsně, když máte zpočátku tyto styly (cornrows, box copánky, faux locs atd.) hotové. Pokud se tahají, může to „způsobit vypadávání vlasů, lámání, bolestivé vředy a strupy,“ říká. Další ne: ponechání ochranného stylu po dobu delší než dva měsíce, protože to může způsobit zacuchání, vysušení a další lámání.
Existuje něco jako příliš mnoho suchého šamponu?
Ano. I když je skvělý v nouzi, není to úplná náhrada za pěnění. „Suchý šampon není něco, co byste měli dělat déle než pár dní,“ říká Kingsley. A když se rozhodnete použít suchý šampon, rozhodněte se pro ten s bonusovými výhodami pro pokožku hlavy. „Hledejte uklidňující přísady, jako je aloe vera nebo extrakt z heřmánku, a také antimikrobiální činidlo, jako je zinek PCA.“ Uvědomte si však, že žádný suchý šampon ve skutečnosti neodstraní nečistoty ani oleje, ani pořádně nevyčistí. K tomu slouží sprcha. Promiňte!
Měli byste si šamponovat vlasy každý den?
Opravdu záleží na typu vlasů. Kudrnaté nebo husté vlasy mohou potřebovat pouze týdenní mytí, zatímco jemné nebo mastné vlasy mohou vyžadovat čištění denně. „Pokud si nemyjete vlasy dostatečně často, může se na nich nahromadit, což nakonec zpomalí růst vlasů,“ říká Dr. Engelman. „Ale příliš časté mytí – zvláště s ‚hovínkem, které odstraňuje přírodní oleje – může vlasy vysušit, což vede ke lámavosti pramenů.“ Důležitý je také životní styl a roční období. Hrajte, abyste našli to, co je pro vás nejlepší.
Dokážete si příliš kartáčovat vlasy?
Ano. Někteří lidé stále věří tomuto příběhu starých manželek, včetně jedné z Kingsleyových pacientek, která energicky čistila 100 tahů denně velmi škrábavým kartáčem, což vedlo k velkému zlomení. Doporučuje jemně kartáčovat nebo česat vlasy jednou ráno a znovu před spaním. Vše je o použití správné metody. „Češení vlasů může způsobit nežádoucí napětí ve vlasech a doslova je lámat a lámat,“ říká Eliot. „Vždy začněte od konců a jemně postupujte nahoru. Jděte pomalu a nespěchejte. Nikdy to nedělejte agresivním způsobem. Zacházejte se svými vlasy jako s drahou látkou!“ Hledejte kartáč na rozčesávání, abyste svou práci provedli jemně.
Jsou lupy normální?
Suchá pokožka hlavy při změně ročního období? Ano. Lupy, které nezmizí? Ne.
„Lupy jsou téměř vždy mastné, ne suché,“ řekl Kingsley dříve Women’s Health UK . „Vločky lupů mohou být také mírně lepkavé a žluté barvy, zatímco suchá pokožka hlavy vytváří suché a bílé vločky.“
„Lupy jsou opakující se chronické onemocnění pokožky hlavy, které, i když se může objevit a odejít, má tendenci být dlouhodobým problémem. Obvykle se objevují, když jste ve stresu, kolísají hladiny hormonů a když jíte určité potraviny, např. tučné mléčné výrobky, jako je sýr.“ Pokud skutečně máte lupy, používejte šampon a kondicionér proti lupům, dokud neustoupí.