Operace očních víček, známá také jako blefaroplastika, je chirurgický zákrok, který se provádí k odstranění přebytečné kůže a tuku na očních víčkách. Tento postup může pomoci zlepšit vzhled očí, odstranit přebytečnou kůži a zlepšit zrakové pole. V tomto článku se zaměříme na to, jak operace očních víček probíhá a co lze od ní očekávat.

Jak probíhá operace očních víček?

Během operace očních víček chirurg provede řez na horních nebo dolních víčkách, aby mohl odstranit přebytečnou kůži a tuk. Cílem této metody je, aby došlo ke zlepšení celkového vzhledu očí a zároveň ke zlepšení zrakové pole. Výsledkem je tak obnova správné funkce postiženého víčka a zlepšení vzhledu pacienta. Operace očních víček se provádí v lokální anestezii a obvykle trvá asi 1 až 1,5 hodiny.

Co můžete očekávat po operaci očních víček?

Po operaci očních víček mohou být oči citlivé a unavené. Po několika dnech se otok a podlitiny sníží. Pacienti se obvykle vrací do normálních činnostízhruba po 2 týdnech, ale mohou trvat i několik týdnů, než se bude cítit úplně zdravý. Zotavení po operaci očních víček závisí na mnoha faktorech, včetně rozsahu operace, věku pacienta a celkového zdravotního stavu. Obecně lze očekávat, že do práce může jít pacient zhruba již po týdnu. Sportovním aktivitám se pak může začít věnovat zhruba po měsíci.

Jaké jsou rizika a omezení operace očních víček?

Jako u každé chirurgické procedury existují i u operace očních víček možná rizika a omezení. Výskyt komplikací je však u operace očních víček spíše vzácný. Mezi rizika patří zejména delší doba hojení a případně alergická reakce na anestetikum. Mezi omezení pak patří skutečnost, že operace očních víček může změnit tvar očí, ale nemůže odstranit vrásky nebo korekci vidění.